Завершився І Всеукраїнський конкурс «Лідер читання», що із квітня проводився за ініціативи Національної бібліотеки України для дітей спеціалізованими бібліотеками України для дітей за сприяння Міністерства культури України, Української асоціації працівників бібліотек для дітей, Національної секції Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги IBBY.
Лідерський «БібліоКемп»
Тож напередодні Всеукраїнського дня бібліотек переможці конкурсу з різних куточків України зібрались у Херсоні на триденний «БібліоКемп лідерів читання», організований Херсонською обласною бібліотекою для дітей імені Дніпрової Чайки за фінансової підтримки Українського культурного фонду, щоб підбити підсумки та нагородити переможців цього нового читацького змагання.
Учасниками підсумкового заходу стали 30 чемпіонів читання – переможців обласних етапів конкурсу з усіх куточків України, а також найактивніших читачів Національної бібліотеки України для дітей та Херсонщини, і стільки ж бібліотечних працівників, що супроводжували юних книголюбів та брали участь у фахових дискусіях і обміні досвідом.
Продовжуючи основний тренд конкурсу – залучення дітей до активності як у читацькій діяльності, так і в участі у бібліотечних заходах та акціях – організатори «БібліоКемпу» наситили його програму різноманітними компонентами. «Лідери читання» здивували всіх блискучою імпровізацією у танцювальному флешмобі «Будь патріотом – читай українське!», що став своєрідним прологом до усієї програми, та на інтелектуально-спортивній розминці «50-зірковий Ігроленд»; продемонстрували відмінні знання у віртуальній подорожі літературною Херсонщиною з «GPS-навігатором»; отримали приємні враження від екскурсії бібліотекою «На гостини до Дніпрової Чайки», проведеної в ігровому форматі.
А ще – побували у херсонських музеях: обласному краєзнавчому, літературному і музеї природи; розкривали таємниці старої Херсонської фортеці під час літературно-історичного квесту однойменним парком, в якому донині збереглися деякі споруди 18-го століття; здійснили неймовірну подорож, під час якої побували в одному з семи природних чудес України – Біосферному заповіднику «Асканія-Нова» ім. Ф.Фальц-Фейна, у Чаплинці – на батьківщині Миколи Куліша, а на Олешківській Січі зустрілися із справжніми козаками, які салютували юним книголюбам пострілом з гармати і частували їх козацькими стравами. Лідери читання продемонстрували свої відмінні знання історії на презентації настільної карти-гри «Лицарі Таврійського краю» – щойно виданої розробки Херсонської ОБД ім. Дніпрової Чайки, а від героїчного минулого проклали траєкторію у майбутнє нашої держави – під час євроквесту у бібліотечному форматі «Ми – українці, ми – європейці!»
У цих мандрівках Херсонщиною (реальних та віртуальних, у просторі й у часі) «лідери читання» з усієї України отримали унікальну нагоду особистого знайомства і спілкування зі своїми однодумцями, із ровесниками, так само залюбленими у книгу й читання і, звичайно, – із запрошеними до Херсону спеціально для зустрічей з лідерами читання письменниками – Іриною Мацко, Тетяною Луньовою, Любов’ю Відутою, Антоном Санченком і Володимиром Арєнєвим.
«Зоряний час»
У своїх інтерв’ю «лідери читання» зізнавались, що для них перемога у конкурсі важлива перш за все як можливість взяти участь у поїздці на фінал, новими зустрічами, знайомствами, враженнями. Але ж як то приємно – відчути себе справжніми зірками! Цей «зоряний час» настав, коли на сцені Херсонського академічного обласного театру ляльок відбулось урочисте нагородження переможців І Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання».
Переможці конкурсу під час церемонії нагородження об’єдналися у три геймерські команди, сформовані «волею випадку» – за заготовленими заздалегідь символами, прикріпленими на кріслах, відведених для «лідерів читання». За сюжетом святкового дійства, «Золоті медалісти», «Увінчані лаврами» та «Володарі кубків» виконували завдання під керівництвом літературної героїні — «часодійки» з книг Наталії Щерби Василини Огнєвої. Найактивнішим читачам України успішно вдалося повернути час, що його підступно виманила Викрадачка Часу, і навіть Дракон підступній лиходійці не допоміг.
Діти отримали дипломи і книжкові подарунки від Національної бібліотеки України для дітей та бібліотеки імені Дніпрової Чайки, а також щирі вітання від організаторів та почесних гостей свята: Алли Гордієнко, генерального директора Національної бібліотеки України для дітей, Президента Української асоціації працівників бібліотек для дітей та Національної секції Міжнародної ради з дитячої книги (IBBY), Василя Зеленчука, першого заступника голови Херсонської обласної ради, Ігоря Мазура, заступника директора Департаменту культури, туризму та курортів облдержадміністрації, Анни Бардашевської, директора Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки.
У подарунковому пакеті “лідерів” – “Останній бій Урус-шайтана” Віктора Вальда, третій випуск антології “Улюблені вірші” від видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га»,”Земля Георгія” Антона Санченка, “Сіль для моря, або Білий Кит” Анастасії Нікуліної та “Ловці думок” Любові Відути.
Нагороди переможцям вручали письменники, як гості «БібліоКемпу», так і херсонці: Анатолій Кичинський, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка, та Анатолій Марущак – один із авторів 3-го випуску «Улюблених віршів», відзначеної нагородою цьогорічного львівського «Book Forum».
Свій «зоряний час» на святі мали і ті, хто заохочував дітей до читання, залучаючи їх до участі у конкурсі та програмах літнього читання, оригінальних та інноваційних проектах. Алла Гордієнко, генеральний директор Національної бібліотеки України для дітей, Президент Української асоціації працівників бібліотек для дітей, вручила подяки книгозбірням, що виявилися найактивнішими в організації конкурсу «Лідер читання» 2018 року: Харківській обласній бібліотеці для дітей, Запорізькій Центральній бібліотеці для дітей імені М.Андросова, Львівській центральній міській бібліотеці, Хмельницькій обласній бібліотеці для дітей імені Т.Шевченка, Кіровоградській обласній бібліотеці для дітей імені Т.Шевченка, Херсонській обласній бібліотеці для дітей імені Дніпрової Чайки.
Професійна програма
Бібліотечні працівники мали на «БібліоКемпі» власні завдання. Вони взяли участь у подіумній дискусії «Трансформації дитячого читання», за участі науковців, бібліотекарів-практиків та письменників; у ситані (тобто – ситуаційному аналізі) «Дитяче читання: агенти впливу (школа+бібліотека+сім’я)»; знайомились із творчими знахідками команди бібліотеки імені Дніпрової Чайки та презентували колегам власний досвід впровадження інноваційних практик заохочення дітей до читання.
Далі буде…
До речі, лідери читання 2018 року склали та відправили у майбутнє в «капсулі часу» послання, адресоване переможцям всеукраїнського читацького конкурсу наступного року (https://youtu.be/CeEqYIKXLb8 – відеозапис).
Тож претенденти на звання лідерів читання 2019 року зможуть перевірити, чи справдились побажання їхніх попередників і, можливо, продовжити започатковану традицію своїм власним листом у майбутнє.
А лідери читання 2018 року повезли додому власноручно створених, неповторних «птахів щастя» – на згадку про три дні, проведені на Херсонщині, Ці пташки незвичайні – вони керамічні, дзвінкі, оздоблені українськими орнаментами, стрічками та квітами. Кожен створював свою пташку з душею, з добрими намірами, аби наділити свій оберіг чимось потаємним та чарівним.
Птаха щастя – мрія багатьох. Хтось шукає її на вершині гори, хтось в далекій країні, хтось випадково зустрічає у шкільному дворі. Хтось вірить, що, упіймавши її, буде завжди щасливим. Та найнадійніший спосіб – творити своє щастя власними зусиллями, власною працею. Як це вже роблять переможці конкурсу «Лідер читання» 2018 року.
____________________________
Відеорепортажі та інтерв’ю з «Бібліокемпу лідерів читання» дивіться на сторінці “Медіа”-“Відеоколеція”, а також за посиланнями: https://youtu.be/MdR8HKDqvHo, https://youtu.be/ubqSemnFz5Q
Матеріали професійної програми доступні також за посиланням: https://goo.gl/ofW1MJ
За підтримки Українського культурного фонду